2012-09-24 02:45:04
Φωτογραφία για Νέα απώλεια για Μπενφίκα
Η Πόρτο έμεινε μόνη πρώτη στη βαθμολογία της Superliga, αφού εκείνη έκανε το χρέος της με το 4-0 επί της Μπέιρα Μαρ, όχι όμως και η Μπενφίκα που άφησε δύο βαθμούς στο ματς με την Ακαντέμικα.

Οι «Αετοί» δεν μπόρεσαν να περάσουν αλώβητοι από την έδρα της Ακαντέμικα, όπου παραλίγο να γνωρίσουν την ήττα, αλλά κατάφεραν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας ελέω Λίμα. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι έδειξαν τα δόντια τους και προηγήθηκαν με πέναλτι του Σισέ στο 26΄, ενώ το 1-0 έμεινε ως το τέλος του πρώτου 45λέπτου.

Στην επανάληψη όμως η αποβολή του Γκάλο (48΄) άλλαξε την εικόνα και τη ροή του αγώνα, αφού ο Όσκαρ Καρντόζο ισοφάρισε σε 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 51΄. Παρά την αριθμιτική υπεροχή των φιλοξενούμενων, η Ακαντέμικα ήταν εκείνη που πήρε και πάλί κεφάλι στο σκορ, με το τρίτο πέναλτι της αναμέτρησης που εκτέλεσε εύστοχα ο Εντουάρντο στο 70΄.

Ο Λίμα όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 85΄έκανε το 2-2 και χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στην Μπενφίκα.