2012-10-15 22:31:43
Φωτογραφία για Πλήρωσε το τρίτο δεκάλεπτο... (56-71)
Ο Άρης στη πρεμιέρα του πρωταθλήματος δεν τα κατάφερε στο Αλεξάνδρειο γνωρίζοντας την ήττα από τον Παναθηναϊκό με 56-71.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να "ψάχνονται" μέσα στον αγωνιστικό χώρο, τον Άρη να περιορίζει σε χαμηλό σκορ τον Παναθηναϊκό, όμως η επιθετική δυστοκία των "κιτρίνων" φάνηκε από την αρχή, γεγονός που δεν τον επέτρεψε να βρεθεί σε "θέση οδηγού" (12-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης βελτιώθηκε αμυντικά, όμως και πάλι δεν κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ δίνοντας το δικαίωμα στον Παναθηναϊκό να κλείσει το ημίχρονο με το υπέρ του 23-27.

Η τρίτη περίοδος αποδείχτηκε "καταστροφική" για την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή η οποία ουσιαστικά έκρινε και την έκβαση του αγώνα.

Με λάθος επιλογές στην επίθεση και με έλλειψη καθαρού μυαλού ο Άρης βρέθηκε να χάνει στο τέλος της περιόδου με διαφορά 19 πόντων (37-56), κατάσταση που πολύ δύσκολα θα μπορούσε να ανατρέψει στη συνέχεια.

Η τέταρτη περίοδος ήταν και η πιο παραγωγική επιθετικά για τον Άρη, όμως η διαφορά που είχε "χτίσει" ήδη ο Παναθηναϊκός αποδείχτηκε αρκετή ούτως ώστε οι "κίτρινοι" να γνωρίσουν την εντός έδρας ήττα με το τελικό 56-71.

Πλέον ο Άρης θα πρέπει να επικεντρωθεί και να προετοιμαστεί για τον επόμενο εκτός έδρας αγώνα κόντρα στο Ρέθυμνο τη Κυριακή (21/10).

Τα δεκάλεπτα: 12-15, 23-27, 37-56, 56-71.

Άρης (Αλεξανδρής) : Πάσαλιτς 6, Πελεκάνος 10, Βεζένκοφ, Ασημακόπουλος 12, Καραποστόλου 7, Χαρίσης 2, Μποχωρίδης 4, Σαρικόπουλος 8, Μούρτος, Δήμας 2, Τσακαλέρης 5.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης) : Σχορτσανίτης 6, Μπράμος 2, Πάνκο, Μασιούλις 4, Άρμστρονγκ 2, Ούκιτς 10, Τσαρτσαρής 10, Διαμαντίδης 11, Κίτσεν 2, Ξανθόπουλος 5 , Γιαννόπουλος 8, Σκορδίλης 8.