2012-10-19 01:13:29
Φωτογραφία για Μακάμπι Τελ Αβίβ-Σιένα 70-68
Η Μακάμπι Τελ Αβίβ αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες, όμως κατάφερε στο τέλος να επικρατήσει της Σιένα με 70-68.

Σε ένα παιχνίδι που αρχικά όλα έδειχναν ότι η Μακάμπι Τελ Αβίβ θα πάρει τη νίκη απέναντι στην Σιένα χωρίς δυσκολίες, όλα ήταν ανοιχτά μέχρι το τελευταίο λεπτό.

Παρόλα αυτά, η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα κόντρα στους πρωταθλητές Ιταλίας με 70-68.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί είχαν το προβάδισμα στο σκορ, με αποτέλεσμα να βρεθούν μπροστά με έξι πόντους (14-20). Οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν και το ημίχρονο έκλεισε στο 31-33.

Στην τρίτη περίοδο, πάντως οι Ισραηλινοί θα ανεβάσουν την απόδοση τους και θα περάσουν έστω και δύσκολα μπροστά με 53-52 για να φτάσουν τελικά στο θετικό αποτέλεσμα με 70-68 απέναντι στην ομάδα του Μπάνκι, η οποία έδειξε να βρίσκει σιγά - σιγά πατήματα.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 31-33, 53-52, 70-68.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 5, Τζέιμς, Σμιθ 7, Χίκμαν 19, Ελιγιάχου 11, Ροθ, Πνίνι 5, Κάνερ-Μέντλεϊ 1, Οχαγιόν 4, Σερμαντίνι 4, Τόμας 14 (11ρ.), Λάντεσμπεργκ.

Σιένα (Μπάνκι): Κασούν 5, Μπράουν 11, Καραρέτο, Ράσιτς 2, Κανγκούρ 9, Σανικίντζε 7, Ρες 7, Κεμπ 16, Χάκετ 2, Μος 9.