2012-11-24 22:58:11
Φωτογραφία για Αυτό δεν ήταν Άρης...
Ένας κακός Άρης κατώτερος των περιστάσεων γνώρισε την ήττα από τον ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο με 63-72 στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της ΕΣΑΚΕ, σκορπώντας προβληματισμό και απογοήτευση στον κόσμο του.

Χωρίς συνοχή και αγωνιστικό πλάνο οι "κίτρινοι" δε μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικοί και σε καμοία των περιπτώσεων να εγκληματιστούν

στις συνθήκες του αγώνα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και τον Άρη να "κλείνει" τη πρώτη περίοδο με το υπέρ του 16-15.

Κάπου εκεί ξεκίνησαν και τα πρώτα προβλήματα σε άμυνα και επίθεση δίνοντας το δικαίωμα στον αντίπαλο να προηγηθεί στο ημίχρονο με 30-35.

Ο Άρης συνέχισε σε "χαμηλά νερά" και αντί να καλύψει τη μικρή διαφορά του πρώτου ημιχρόνου, βρέθηκε ακόμη πιο πίσω στο σκορ με το τέλος της τρίτης περιόδου στο -13.

Παρά τη μεγάλη διαφορά, ο Άρης εξαπέλυσε την αντεπίθεση του στη τέταρτη και τελευταία περίοδο μειώνοντας στους 4 πόντους (52-56), όμως δεν υπήρξε ποτέ διάρκεια με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να εκμεταλλευτούν τις αδράνειες και να ξεφύγουν και πάλι στο σκορ.

Η ήττα ήρθε μοιραία με το τελικό 63-72 και σίγουρα η εμφάνιση και η συνολική απόδοση τόσο των παικτών όσο και του προπονητή δεν αρμόζουν σε καμοία περίπτωση στη πλούσια ιστορία του "Αυτοκράτορα" του Ελληνικού μπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 30-35, 43-56, 63-72

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 16, Χαντ 3, Πελεκάνος 18, Τσιάρας, Ασημακόπουλος 2, Καραποστόλου 3, Χαρίσης, Μποχωρίδης 4, Σαρικόπουλος 8, Βεργίνης 6, Τσακαλέρης 3

ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Χάτσερ 2, Κασελάκης 3, Χαραλαμπίδης 15, ΜακΓκράθ 17 (5ασ), Τσαϊρέλης, Δέδας 6, Μαργαρίτης 4, Παπαδόπουλος 20 (10/15 δ.) , Λιάπης, Χαριτόπουλος 5 (10ρ)