2012-11-29 21:56:33
Φωτογραφία για ΚΑΙ... ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤΟΥΣ «16» ΤΗΣ ΕΥΡΩΛΙΓΚΑΣ ΜΕΣΩ ΕΦΕΣ Ο ΘΡΥΛΟΣ!
Ο Ολυμπιακός είναι και μαθηματικά στο «Top 16» της Ευρωλίγκας, χάρη στην νίκη της Εφές Αναντολού, που επικράτησε με 73-81 της Τσεντεβίτα στο Ζάγκρεμπ.

Οι Τούρκοι… ζορίστηκαν αρκετά με την ομάδα του Αλεξάνταρ Πέτροβιτς, αλλά έχοντας (για άλλη μια φορά) σε μεγάλη μέρα τους Φάρμαρ (21π) και Βούγιασιτς (17π), πανηγύρισαν και αυτοί την πρόκρισή στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Έχει κρύο; Καιρός για...καλοριφέρ με χαμηλή κατανάλωση!

Τρίποντο και… πάλι τρίποντο ήταν το σκηνικό του πρώτου δεκαλέπτου για την Τσεντεβίτα. Οι Κροάτες ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι (4/4) έξω από την γραμμή των 6,75 και με πρωτεργάτες τους Ράιτ και Ζελαμπάλ, διατηρούσαν μικρό προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου (24-21).

Η Εφές με Βούγιασιτς, Φάρμαρ αντεπιτέθηκε στη δεύτερη περίοδο και με το πρώτο τρίποντο του Σλοβένου, πέρασε μπροστά με 35-33, μη χάνοντας το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (35-44). Ο Ζελαμπάλ από την άλλη «πάλευε» μόνος του σε αυτό το διάστημα, έχοντας 13 πόντους.

Η ομάδα του Οκτάι Μαχμούτι φάνηκε πως θα «καθάριζε» το ματς, όταν στο 23’ προηγήθηκε με 53-37 (+16), αλλά ο Ράιτ με... συμπρωταγωνιστές τους Λόντσαρ και Ιλιέφσκι, «μάζεψαν» τα πράγματα και με καλή ομαδική άμυνα κράτησαν τους Τούρκους στους έξι πόντους μέχρι το 30’ (55-59).

Σαν να κάνει κρύο; Ηλεκτρικές σόμπες από 20€ εδώ!

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ και στην τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να μην αφήνουν της Εφές να ξεφύγει. Με λέι απ του Μπίλαν 2.18’’ πριν το φινάλε, η Τσεντεβίτα πλησίασε στους τρεις (70-73), αλλά με τέσσερις συνεχόμενους πόντους του Ερτνέν, οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν και πανηγύρισαν τελικά τη νίκη-πρόκριση με 73-81, φέρνοντας και μαθηματικά πλέον στο «Top 16» και τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 35-44, 55-59, 73-81

Τσεντεβίτα (Πέτροβιτς): Ράιτ 24, Σούπουτ 6, Άντριτς 12, Σούτον, Μπίλαν 6, Ιλιέφσκι 7, Ζελαμπάλ 18, Τόμας, Γκριν, Μπάζνταριτς

Εφές Αναντολού (Μαχμούτι): Φάρμαρ 21, Βούγιασιτς 17, Ερντέν 10 (10ρ), Τουντσερί, Σιπ 9, Γκιονλούμ 11, Σαβάνοβιτς 8, Λούκας, Μπάρατς 5