2012-12-12 23:01:03
Φωτογραφία για Νίκη με το... «στανιό»
Επαιξε με τη φωτιά ο Πανιώνιος και παραλίγο να «καεί» στο «αντίο» του στο φετινό Eurocup. Οι «κυανέρυθροι» έπαιξαν για το γόητρο στην Πολωνία απέναντι στη Ζιέλονα Γκόρα κι έκαναν τα εύκολα - δύσκολα Αν και είχαν σταθερό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, στο τέλος τα έκαναν... θάλασσα και κινδύνευσαν με ήττα... Τελικά, επικράτησαν με 85-84 και ολοκλήρωσαν με... ψηλά το κεφάλι τις φετινές ευρωπαϊκές τους υποχρεώσεις, σημειώνοντας την πρώτη τους εκτός έδρας νίκη στη διοργάνωση.

Είναι ενδεικτικό ότι στην τελευταία περίοδο η ελληνική ομάδα σημείωσε μόλις 8 πόντους, όταν στη τρίτη περίοδο πέτυχε 31, με αποτέλεσμα να πάρει προβάδισμα 13 πόντων (79-66).

Ο Μπούκερ με 18 πόντους ήταν εξαιρετικός στο πρώτο ημίχρονο, αλλά «κόλλησε» στην επανάληψη, ενώ ο Παππάς ήταν αυτός που πήγε να... καθαρίσει την μπουγάδα, αλλά παρα λίγο να αποδειχτεί μοιραίος.

Στην τελευταία επίθεση οι Πολωνοί είχαν δύο ευκαιρίες για να «κλέψουν» τη νίκη, αλλά αστόχησαν και τις δύο, με αποτέλεσμα να μείνει το τελικό 85-84.

Τα δεκάλεπτα: 24-26, 44-46, 66-79, 84-85

ΖΙΕΛΟΝΑ ΓΚΟΡΑ: Τζόουνς 12, Στέβιτς 11, Μάτσζακ, Λαπέτα 4, Χάνας 9, Χόσλεϊ 14, Χοτζ 24 (4), Τσεσνάουσκις 8, Σρόκα 2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μπόγρης 4, Πέιν 7 (1), Μοτσένιγκος, Αθηναίου 2, Αθανασούλας, Μπατής 8 (2), Γιάνκοβιτς 7 (1), Καββαδάς 8, Παππάς 21 (1), Ντραγκίσεβιτς 8, Μπούκερ 20.

Πηγή: sentragoal