2013-01-14 21:18:33
Φωτογραφία για Δύσκολα ο Ολυμπιακός 87-73 τον Πανιώνιο
Ο Ολυμπιακός έδειξε το καλό του πρόσωπο μόνο στην επίθεση, καθώς το τελικό 87-73, ήρθε χάρη στα αμυντικά προβλήματα που αντιμετώπισε κόντρα στους παίκτες του Πανιωνίου, ενόψει μάλιστα της αναμέτρησης με τη Σιένα για την 4η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας.

Κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» ο Γιώργος Πρίντεζης, ο οποίος τελείωσε το ματς με 16 πόντους, με τον Σπανούλη να προσθέτει 13 και τον Πάουελ άλλους 12.

Από την πλευρά των «κυανέρυθρων», ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς ήταν εξαιρετικός με 22 πόντους, ο Μπούκερ πέτυχε συνολικά 11, ενώ χωρίς πόντο τελείωσε την αναμέτρηση ο Νίκος Παππάς.

Όπως με την Μπαρτσελόνα, έτσι και με τον Πανιώνιο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας προτίμησε να συμπεριλάβει στη 12άδα τον Σερμαντίνι και όχι τον Μαυροειδή. Από την αρχή του ματς, οι πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας επέβαλλαν το -γρήγορο- ρυθμό τους, μπαίνοντας από νωρίς μπροστά στο σκορ (10-7). Οι «ερυθρόλευκοι» έδειχναν αρκετή όρεξη στην επίθεση, όχι όμως στην άμυνα, δίνοντας την ευκαιρία στους παίκτες του Σφαιρόπουλου να πετύχουν αρκετά εύκολα καλάθια. Ωστόσο, αυτό δεν κόστισε πολύ στους γηπεδούχους, οι οποίοι εκτόξευσαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (21-11), κλείνοντας έτσι και το πρώτο δεκάλεπτο (26-15).

Με τον ίδιο ρυθμό και… διάθεση συνέχισε ο Ολυμπιακός και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, εκτός το 4-0 σερί που επέτρεψαν στον Πανιώνιο (26-19), «χτυπούσαν» στο ανοικτό γήπεδο, αυξάνοντας συνεχώς την υπέρ τους διαφορά (35-19). Από την άλλη, ο Πανιώνιος δεν έδειχνε πως μπορούσε να ακολουθεί αυτό το ρυθμό, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να… φλερτάρουν με τους 20 πόντους διαφορά, αλλά αυτή σταμάτησε στους 19 (41-22). Η αντίδραση των φιλοξενούμενων δεν ήρθε και έτσι το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους πρωταθλητές Ευρώπης και Ελλάδας να προηγούνται 46-29.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανιώνιος έδειξε πως δεν ήταν διατεθειμένος να καταθέσει τα… όπλα. Οι «κυανέρυθροι» εκμεταλλεύτηκαν τη χαλαρότητα του Ολυμπιακού στην άμυνα και με απανωτά τρίποντα, κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στους 11 πόντους (54-43), μέσα τρία λεπτά. Ίδιο ήταν το σκηνικό και στη συνέχεια, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να φαίνονται… υπνωτισμένοι, με αποτέλεσμα ο -εξαιρετικός- Γιάνκοβιτς να φέρνει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (60-51). Οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν προηγούμενοι με σκορ 70-56, ωστόσο η τρίτη περίοδος ανήκε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι κατάφεραν να σημειώσουν 27 πόντους, έναντι 24.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έπαιζαν πιο ελεύθερα, καθώς ούτε ο Ολυμπιακός, αλλά ούτε και ο Πανιώνιος έδειξαν διάθεση για άμυνα. Αυτό, συνέφερε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν άφηναν το ματς να ξεφύγει, διατηρώντας τη διαφορά στους 10 πόντους (81-71), τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Ωστόσο, κάπου εκεί ο ρυθμός έπεσε κατακόρυφα, με τους «ερυθρόλευκους» να παίρνουν το ροζ φύλλο με το τελικό 87-73 και το μυαλό τους πλέον να βρίσκεται στη Σιένα και την αναμέτρηση για την 4η αγωνιστική του TOP 16 της Ευρωλίγκας.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 46-29, 70-56, 87-73.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 8, Άντιτς 2, Σπανούλης 13, Περπέρογλου 9, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 6, Πάουελ 12, Πρίντεζης 16(2), Παπανικολάου 8(2), Μάντζαρης 5(1).

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): Μπόγρης 4, Πέιν 5(1), Αθηναίου 7(1), Κιζ 9(3), Μίλμπουρν 9(1), Μπατής 3, Γιάνκοβιτς 22(2), Καββαδάς 3, Παππάς, Ντραγκίσεβιτς, Μπούκερ 11(1).