2013-02-24 18:48:08
Φωτογραφία για ΚΑΤΑΙΓΙΣΤΙΚΟΣ ΕΝΟΨΕΙ ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΤΟΝ ΑΡΧΗΓΟ... ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ 105-57
Ο Ολυμπιακός διέλυσε το Περιστέρι στο ΣΕΦ με 105-57, χωρίς τον αρχηγό του, Βασίλη Σπανούλη, σημειώνοντας την 17η νίκη του στο πρωτάθλημα, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση και πλέον στρέφει την προσοχή του στον αγώνα με τη Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη.

Οι ερυθρόλευκοι δεν αντιμετώπισαν καμία δυσκολία απέναντι στο Περιστέρι, πετυχαίνοντας τη 17η νίκη του σε 18 αναμετρήσεις στο πρωτάθλημα της Α1.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άφησε εκτός δωδεκάδας τον Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος ταλαιπωρείται από ίωση, ενώ ο Δημήτρης Κατσίβελης που ήταν και εκείνος αμφίβολος αγωνίστηκε κανονικά. Από τους πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης ο Στράτος Περπέρογλου πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, όπως και ο Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους.

Ο Λιθουανός γκαρντ των ερυθρόλευκων σε 18 λεπτά χρόνου συμμετοχής σημείωσε 19 πόντους με 5/8 τρίποντα, ενώ ο Γιώργος Πρίντεζης είχε 13 πόντους.

Όσον αφορά το αγωνιστικό κομμάτι Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και επέβαλε από τα πρώτα λεπτά του αγώνα το παιχνίδι του. Το Περιστέρι προσπάθησε να αντιδράσει αλλά με ένα σερί 11 πόντων, οι πρωταθλητές στο 10' έφτασαν στο +18 (30-12).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα δεδομένα δεν άλλαξαν και ο Ολυμπιακός με το πόδι στο... γκάζι, κατάφερε να φτάσει την διαφορά πριν το μισό του δεκαλέπτου στο +25. Οι φιλοξενούμενοι έμοιαζαν να μην μπορούν να αντιδράσουν και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός προηγούνταν με 58-24.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο. Ο Ολυμπιακός ήταν κυρίαρχος στο παρκέ, και με τους Περπέρογλου και Γκετσεβίτσιους να τον οδηγούν, έκλεισαν την τρίτη περίοδο με επιμέρους 26-16 και το σκορ στο 84-40.

Η τελευταία περίοδος είχε απλά διαδικαστικό χαρακτήρα για τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, που δεν έχασαν τον έλεγχο σε κανένα σημείο της αναμέτρησης και έφτασαν εύκολα στο τελικό 105-57.

Δεκάλεπτα: 30-12, 58-24,84-40, 105-57

Oλυμπιακός (Μπαρτζώκας): Λο 2 (9ασ), Άντιτς 9 (4ριμπ), Περπέρογλου 20 (2/2βολές, 6/8διπ, 2/3τριπ, 7ριμπ, 3ασ), Σερμαντίνι, Σλούκας 11 (2/3τριπ), Μαυροειδής 12 (9ριμπ, 1ασ), Πάουελ 4 (5ριμπ,5ας) Γκετσεβίτσιους 19 (5/8τριπ), Πρίντεζης 13 (1/τριπ), Παπανικολάου 5 (1/2τριπ), Κατσίβελης 10 (2/4τριπ).

Περιστέρι (Κουστένης): Παπαντωνίου 13 (5ριμπ, 5ας, 5λαθ), Κομποδιέτας, Θορν 12 (3/7τριπ), Κανονίδης 4, Ψαρόπουλος 3, Μάντζαρης 9, Γουίλιαμς 2, Χάινς 7, Μελισσαράτος, Ζούμπος 7 (1).