2013-04-26 23:51:21
Φωτογραφία για ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ΓΙΑ ΤΑ... ΚΕΚΤΗΜΕΝΑ ΤΟΥΣ ΟΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΦΕΣ 82-72
Σπουδαία νίκη και σπουδαία πρόκριση στο Final Four για τον Ολυμπιακό, που θα υπερασπιστεί τον τίτλο του στο Λονδίνο! Το παιχνίδι κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν οι ερυθρόλευκοι βελτίωσαν την άμυνα τους και έπαιξαν σαν... πρωταθλητές!

Ο Ολυμπιακός, έχοντας για έκτο παίκτη τον κόσμο του που κατέκλυσε το ΣΕΦ, επικράτησε 82-72 της Αναντολού Εφές στο πέμπτο ματς των προημιτελικών της Ευρωλίγκας στο ΣΕΦ και θα είναι στο Final 4 του Λονδίνου για να υπερασπιστεί τον τίτλο του!

Σπουδαία ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο για τους πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης, οι οποίοι έχαναν ακόμα και με διαφορά 15 πόντων, αλλά θα είναι στο Λονδίνο στις 10-12 Μαΐου, για να υπερασπιστούν τα κεκτημένα τους, αντιμετωπίζοντας στον ημιτελικό της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Κορυφαίος για τους ερυθρόλευκους»ο Σπανούλης με 19 πόντους, με τον Πρίντεζη να τον ακολουθεί με 15 και τον Περπέρογλου να βάζει κρίσιμα τρίποντα που έδωσαν ώθηση στους πρωταθλητές, ενώ ο Παπανικολάου κράτησε "ζωντανό" τον Ολυμπιακό όταν χρειάστηκε. Για την Εφές, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λούκας με 14 πόντους, με τον Φάρμαρ να σταματά στους 11.

Στα καθαρά αγωνιστικά Η Εφές ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση, καθώς βρήκε τους διαδρόμους στην άμυνα των ερυθρόλευκων, "χτύπησε" κοντά στο καλάθι και δύο φορές προηγήθηκε με διαφορά έξι πόντων. Ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε ρυθμό, αλλά έκλεισε το δεκάλεπτο στο -2 (21-23), αφού ο Πάουελ ευστόχησε σε τρίποντο με την εκπνοή του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός συνέχισε να δυσκολεύεται απέναντι στην άμυνα ζώνης της Εφές και να σκοράρει με το... σταγονόμετρο, γεγονός που δεν άφησε ανεκμετάλλευτο η τουρκική ομάδα, η οποία και προηγήθηκε δύο φορές με 15 πόντους. Στα τελευταία λεπτά της περιόδου, όμως, οι πρωταθλητές έδειξαν να έχουν... παλμό και με δύο τρίποντα του Παπανικολάου πήγαν στα αποδυτήρια στο -8 (33-41) ενώ αξίζει να σημειωθεί πως στο α' ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε μόλις 4/19 σουτ πίσω από την γραμμή των 6.75.

Πάουελ και Σπανούλης σήμαναν την αντεπίθεση του Ολυμπιακού, Σλούκας και Πρίντεζης ακολούθησαν και οι στο 28' οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα πήραν εκ νέου το προβάδισμα (52-50), με την Εφές, όμως, να κλείνει την περίοδο στο +1 (54-55).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο... έσπασαν καρδιές, με τον Ολυμπιακό να έχει κεκτημένη ταχύτητα από την τρίτη περίοδο και να προηγείται με 66-59 (33'.30''). Η άμυνα ζώνης της Εφές μπέρδεψε για λίγο του πρωταθλητές (66-67, 35'), αλλά Σπανούλης και Πρίντεζης έδωσαν τις λύσεις (71-67, 36'.30''). Ο Λο φώναξε παρών την πιο κρίσιμη στιγμή, όταν 1'.22' πριν από την λήξη έκανε το 76-70 πίσω από την γραμμή των 6.75 ενώ ο Χάινς με εντυπωσιακό κάρφωμα υπέγραψε το τελικό 82-72.

ΚΑΙ Ο ΘΡΥΛΟΣ ΘΑ ΚΥΝΗΓΗΣΕΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ΣΕ ΑΚΟΜΑ ΕΝΑ FINAL FOUR ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΟΥ!

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 33-41, 54-55, 82-72.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 6, Λο 7 (1), Άντιτς 5 (1), Σπανούλης 19 (2), Περπέρογλου 7 (1), Σερμαντίνι 2, Σλούκας 3 (1), Πάουελ 9 (1), Πρίντεζης 15 (1τρ., 7 ριμπ.), Παπανικολάου 8 (2), Κατσίβελης 1.

Αναντολού Εφές (Μαχμούτι): Φάρμαρ 11 (1), Ερντέν 8, Τουντσερί 7 (2), Σιπ 6, Γκονλούμ 3, Σαβάνοβιτς 12, Λούκας 14, Γκιουλέρ 9 (1), Μπάρατς 2.