2013-05-29 21:57:19
Φωτογραφία για ΣΤΟ... ΡΕΛΑΝΤΙ ΤΟ 1-0! ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΡΕΘΥΜΝΟ 77-62
Ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοση του μετά το πρώτο δεκάλεπτο και επιβλήθηκε χωρίς δυσκολίες του Ρεθύμνου με 77-62, πετυχαίνοντας την πρώτη από τις τρεις νίκες που χρειάζεται για να πάρει το "εισιτήριο" για τον τελικό.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν καλύτεροι κόντρα στο Ρέθυμνο, ανέβασαν την απόδοση τους στην δεύτερη περίοδο, πίεσαν σε μεγάλο βαθμό τους Κρητικούς, βρήκαν λύσεις από τη γραμμή των 6μ.75, αυξάνοντας σταδιακά την διαφορά τους από το Ρέθυμνο.

Οι Κρητικοί έκαναν αρκετά λάθη, ο Ολυμπιακός έτρεξε, ενώ ο Κάιλ Χάινς βοήθησε, βάζοντας τη μπάλα κοντά στο καλάθι της ομάδας του Θανάση Γιαπλέ.

Μία περίοδος με το πόδι πατημένο στο γκάζι ήταν αρκετή για τον Ολυμπιακό, ο οποίος κράτησε στους 6 πόντους τον ΑΓΟΡ στο δεύτερο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο πέτυχε 25 και παρά την... χαλάρωσή των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα στα τελευταία λεπτά, επικράτησαν άνετα των Κρητικών.

Οι δύο ομάδες ανανεώνουν πλέον το ραντεβού τους για την Παρασκευή (31/05, 18:15), με τους πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με 1-0 στη σειρά των ημιτελικών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα από τους Πρίντεζη και Πάουελ, ενώ οι 11 από τους 12 πρώτους πόντους των Κρητικών προήλθαν από καλάθια των Κάρτερ, Πέτγουεϊ. Τόσο οι ερυθρόλευκοι όσο και οι Ρεθυμνιώτες δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παπανικολάου να «ταπώνει» τον Ντούβνιακ και τους πρωταθλητές Ευρώπης στο +2, 18-16.

Στα πρώτα τρία λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου το Ρέθυμνο πέτυχε μόλις ένα πόντο, με μια βολή του Κάρτερ, ενώ εντός παιδιάς σκόραρε για πρώτη φορά με τον Πέτγουεϊ, 5:50 πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Στο μεταξύ, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκαν ρυθμό και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά με τον Περπέρογλου, ενώ έφτασαν και στο +19 στο 17’. Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό μπροστά με 43-22.

Ο Παπανικολάου με ½ βολές έκανε το 44-22, δηλαδή νταμπλ σκορ για τους ερυθρόλευκους, που στη συνέχεια ανέβασαν τη διαφορά στο +26. Η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ σκόραρε μετά από περίπου δύο λεπτά, με τον Ντούβνιακ να ευστοχεί στη μία βολή εκμεταλλευόμενος την τεχνική ποινή στον Παπανικολάου. Στο 23’ οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά σε νταμπλ σκορ (52-26), κάνοντας ότι ήθελαν μέσα στο παρκέ, με τον ΑΓΟΡ να είναι επιπόλαιος στην επίθεση και να μαρκάρει… με τα μάτια στην άμυνα. Η διαφορά συνέχισε να κυμαίνεται πάνω από τους 20 πόντους και η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 65-37.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο τελευταίο δεκάλεπτο και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 30 πόντους (69-39) δια χειρός... Περπέρογλου. Στη συνέχεια ήρθε απόλυτα φυσιολογικά η χαλάρωση για τους πρωταθλητές, με το Ρέθυμνο να κάνει επί μέρους 2-17 και να μειώνει στους 15. Η διαφορά δεν έπεσε άλλο, με τους ερυθρόλευκους να επικρατούν τελικά 77-62 και τον ΑΓΟΡ να καταφέρνει να περιορίσει την έκταση της ήττας του.

Επόμενο "ραντεβού" των δύο ομάδων την Παρασκευή (31/5, 18:15, ΝΕΤ), ξανά στο ΣΕΦ.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 43-22, 65-37, 77-62.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 4, Άντιτς 6(2), Σπανούλης 9, Περπέρογλου 6, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 8, Παουελ 10, Γκετσεβίτσιους 3(1), Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 9(1).

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 13(1), Καλλινικίδης 3, Προύιτ, Αγγελόπουλος 10(1), Τσαρούχας, Τσόχλας, Ντούβνιακ 3, Κόμματος 8(2), Κάρτερ 11(2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 12(2), Σιζόπουλος 2.