2013-09-15 22:40:41
Φωτογραφία για ΣΗΚΩΣΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ... ΦΙΛΙΚΗ, «ΦΟΡΤΣΑΡΕΙ» ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΣΗΜΕΣ! ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 59-76
Ο Ολυμπιακός νίκησε με 59-76 τον Απόλλωνα Πάτρας στα πλαίσια του τελικού του τουρνουά "Patras Cup", δείχνοντας σημάδια βελτίωσης στην άμυνα του σε σχέση με τη χθεσινή του εμφάνιση κόντρα στην Μοντεγκρανάρο. Εύκολη φιλική επικράτηση του πρωταθλητή Ευρώπης και κατάκτηση της 1ης θέσης στο τουρνουά της Πάτρας.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου που έδειξε θετικά στοιχεία μαζί με τον Δημήτρη Αγραβάνη, έγραψε το τελικό σκορ με τρίποντο.

Θετική η δεύτερη εμφάνιση του Βαγγέλη Μάντζαρη μετά το σοβαρό τραυματισμό του που του στέρησε για 6 μήνες τη συμμετοχή του στους αγώνες του Ολυμπιακού.

Μετά το νευρικό ξεκίνημα που βρήκε τον Απόλλωνα να προηγείται με 8-2, ο Ολυμπιακός ισορρόπησε το παιχνίδι και ισοφάρισε με τον Μάντζαρη να γράφει το 9-9. Το α' δεκάλεπτο έκλεισε με το σκορ στο 12-16 με τους ερυθρόλευκους να σκοράρουν κυρίως με βολές (9/10 βολές). Τα 5 λάθη του σίγουρα δεν ικανοποιούσαν τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Ο Ολυμπιακός στη β' περίοδο προηγήθηκε και με 8 πόντους διαφορά (16-24), ωστόσο οι γηπεδούχοι πλησίασαν και μείωσαν στον πόντο (29-30).

Ο Απόλλων όπως ξεκίνησε τον αγώνα, έτσι μπήκε και στην επανάληψη... Πέρασε μπροστά με 36-33, αλλά ο Ολυμπιακός αφυπνίστηκε νωρίς. Με εύστοχα σουτ τριών πόντων, οι πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν το σκορ 42-51 στο 29', ξεφεύγοντας με 9 πόντους διαφορά. Η διαφορά παγιώθηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων (47-57) με τις δύο ομάδες να τρέχουν με κάθε ευκαιρία στον αιφνιδιασμό και τους ερυθρόλευκους να κατακτούν το τουρνουά "Patras Cup", με τον Βαγγέλη Μάντζαρη να είναι ο MVP του τουρνουά.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 29-30, 43-54, 59-76