2012-04-11 19:09:25
Φωτογραφία για Ηλυσιακός - Ολυμπιακός 57-83
Ηλυσιακός - Ολυμπιακός 57-83 11/4/2012  Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Ηλυσιακό στα Ιλίσια με σκορ 57-83, τερμάτισε πρώτος στην κανονική διάρκεια της Α1 και απέκτησε το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας έως και τους τελικούς των playoffs. Κορυφαίος ο Χάινς, ενώ επέστρεψε ο Βασιλόπουλος. Με ΠΑΟΚ στους "8". Στην αυλαία της κανονικής διάρκειας της Α1, ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα τον Ηλυσιακό στα Ιλίσια με σκορ 57-83. Με την επικράτηση τους αυτή, οι ερυθρόλευκοι τερμάτισαν μόνοι-πρώτοι στην κορυφή της βαθμολογίας του ελληνικού πρωταθλήματος και απέκτησαν το απόλυτο και πολύτιμο πλεονέκτημα της έδρας έως και τους τελικούς των playoffs. Αντίπαλος των ερυθρολεύκων στην προημιτελική φάση θα είναι ο ΠΑΟΚ, ο οποίος τερμάτισε στην όγδοη θέση.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος από τον Ηλυσιακό στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, εκτός από το τελευταίο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου, όταν και οι κιτρινόμαυροι μείωσαν στο ημίχρονο σε 28-33
. Στην επανάληψη, όμως, οι ερυθρόλευκοι με την πιεστική τους άμυνα (10κλ) "έπνιξαν" τους γηπεδούχους, πήραν τα ριμπάουντ, έβαλαν "μεγάλα" σουτ και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, με αποτέλεσμα να εκτοξεύσουν το προβάδισμα τους στα ύψη. Οι Πειραιώτες έπαιξαν ομαδικό μπάσκετ (21 ασίστ), επιδίωξαν να τρέξουν στο γήπεδο (5/5 αιφν.), ενώ είχαν για κορυφαίο τους παίκτη τον δυναμικό Χάινς (12π, 7ρ). Άξιοι συμπαραστάτες του οι Σπανούλης (5π, 5ασ, 3κλ), Παπαδόπουλος (10π, 6ρ, 3ασ), Μάντζαρης (9π) και Κέσελ (11π), ενώ επέστρεψε στην αγωνιστική δράση ο Βασιλόπουλος (7λ, 5π), ύστερα από 14 μήνες απουσίας από τις επίσημες υποχρεώσεις της ομάδας.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν πάρα πολύ καλός. Έπαιξε καταπληκτική άμυνα, καταφέρνοντας να περιορίσει τους κιτρινόμαυρους, ενώ, παράλληλα, βρήκε ρυθμό στην επίθεση, φτάνοντας να προηγηθεί με +15 (5-20) στο 8', έχοντας για επιθετικά όπλα του, κυρίως, τους Άντιτς και Χάινς. Οι γηπεδούχοι, παράλληλα, ήταν ιδιαίτερα άστοχοι, ρίχνοντας... τούβλα από την περιφέρεια (1/12), με τους Πειραιώτες να έχουν κυριαρχήσει στα ριμπάουντ και να "πυροβολούν" από τα 6.75 μέτρα, με το τέλος της περιόδου να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με σκορ 11-23\

Στο δεύτερο, ο Ολυμπιακός συνέχιζε να παίζει μπάσκετ με τον ίδιο ρυθμό, με τον Λο στο 15' στον αιφνιδιασμό να καρφώνει, γιγαντώνοντας το ερυθρόλευκο προβάδισμα στο +20 (11-31), με τους Πειραιώτες να μετρούν ένα σερί 11-0. Στο τελευταίο πεντάλεπτο, όμως, ο Ηλυσιακός αντέδρασε, τόσο λόγω της άμυνας ζώνης που έπαιξε, όσο και γιατί έβαλε "μεγάλα" σουτ. Με ένα επί μέρους σκορ που έφτασε στο 17-2, οι "κιτρινόμαυροι" μείωσαν σε 28-33 στο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να υποπίπτουν σε αρκετά λάθη, σε κακές επιλογές στην επίθεση, ενώ έχασαν και μπόλικα ριμπάουντ.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες σοβαρεύτηκαν. "Έδεσαν" την άμυνα τους, περιόρισαν τους "κιτρινόμαυρους", ενώ στην επίθεση φρόντισαν να τρέξουν στην επίθεση και να βγάλουν αιφνιδιασμούς, χάρη στους Σπανούλη και Χάινς. Παράλληλα, ο Κέσελ ήταν "ζεστός" από την περιφέρεια, ενώ ο Παπαδόπουλος "έγραψε" το 36-54 στο τέλος της περιόδου, με τους ερυθρόλευκους να έχουν απόλυτα επιβάλει τον ρυθμό τους στο παιχνίδι.

Στην τελευταία περίοδο το ματς είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να βρίσκει την ευκαιρία να δώσει χρόνο συμμετοχής στον Βασιλόπουλο (7λ, 5π). Τελικό σκορ στην αναμέτρηση, Ηλυσιακός - Ολυμπιακός, 57-83, με τους Πειραιώτες να τερματίζουν στην κορυφή της βαθμολογίας του ελληνικού πρωταθλήματος, όσον αφορά την κανονική διάρκεια, αποκτώντας το πολύτιμο πλεονέκτημα της έδρας, έως και τους τελικούς των playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 28-33, 36-54, 57-83

Ανά δεκάλεπτο: 11-23, 17-10, 8-21, 21-29

Ηλυσιακός (Φλεβαράκης): Σπανός, Παπανικολόπουλος 11(1), Νάνα 9(1), Χατζής, Αποστολίδης 3, Τόμπσον 19(3), Κασελάκης 4, Τσαπρούνης 2, Γαλιώτος 7, Καμπούρης, Θεοδώρου, Τσιάκος 2.

Ολυμπιακός (Ίβκοβιτς): Χάινς 12, Λο 7(1), Άντιτς 6(1), Σπανούλης 5(1), Βασιλόπουλος 5(1), Ντόρσεϊ 2, Κέσελ 11(3), Παπαδόπουλος 10, Πρίντεζης 7(1), Παπανικολάου 6, Μάντζαρης 9(3), Σλούκας 3(1).