2013-11-02 19:56:54
Φωτογραφία για Πανιώνιος-Νέα Κηφισιά 64-39
Μετά από δύο συνεχόμενες ήττες ο Πανιώνιος επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα και διασκέδασε τις εντυπώσεις διαλύοντας με 64-39 τη Νέα Κηφισιά

Ο Πανιώνιος μετά τις ήττες από τον ΚΑΟΔ και τη Νεπτούνας, επέστρεψε στις νίκες φτάνοντας σε μία εύκολη επικράτηση επί της Νέας Κηφισιάς, για την 4η αγωνιστική της Basket League ΟΠΑΠ.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, διασκέδασε τις εντυπώσεις διασύροντας τη νεοφώτιστη ομάδα, ενώ την υποχρέωσε να πετύχει μόλις 39 πόντους σε ολόκληρο το παιχνίδι!

Πρόκειται για την 4η καλύτερη αμυντική επίδοση από καταβολής ΕΣΑΚΕ, ενώ πριν από μερικές ημέρες ο Παναθηναϊκός είχε δεχτεί μόλις 35 πόντους.

Με τη φανέλα του Πανιωνίου, έκανε ντεμπούτο ο Αλέξης Κυρίτσης ο οποίος πέτυχε 9 πόντους και μάζεψε 3 ριμπάουντ σε 13 λεπτά συμμετοχής. Ο Γάιος Σκορδίλης έμεινε εκτός 12άδας καθώς ο Σφαιρόπουλος ήθελε κάποιον έμπειρο παίκτη που να ξέρει τα συστήματα της ομάδας.

Ο πρωταγωνιστής

Είναι χαρακτηριστικό ότι κανείς παίκτης του Πανιωνίου δεν πέτυχε πάνω από 10 πόντους. Ο Γκάι Μισέλ ο οποίος βρέθηκε υπό διωγμόν πέτυχε 9 πόντους, μάζεψε 6 ριμπάουντ, έκανε 1 κλέψιμο κι έκανε 3 τάπες.

Ο αριθμός του αγώνα

Τα 20 λάθη της Νέας Κηφισιάς δεν ήταν λίγα... Οι νεοφώτιστοι είχαν λιγότερα ριμπάουντ (41-29), ασίστ (11-7) και μόλις 14% στα τρίποντα (2/14), ωστόσο τα πολλά τους λάθη ήταν καταδικαστικά.

Πού κρίθηκε το παιχνίδι

Ο αγώνας αναμφισβήτητα κρίθηκε στο σερί 20-0 που έτρεξε ο Πανιώνιος στο ξεκίνημα της γ' περιόδου, κρατώντας άποντους τους αντιπάλους του για περίπου 7 λεπτά.

Ο αγώνας:

Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με +6 με τον Μισέλ να καρφώνει για το 10-4 στο 6ο λεπτό του αγώνα. Ωστόσο αμφότερες οι ομάδες έχαναν πολλά σουτ και ήταν αρκετά άστοχες. Ένα λέι απ του Λιακόπουλου έκανε το σκορ (12-10), αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα και με τρίποντο του Σαλούστρου έγραψαν το 15-10 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ένα γρήγορο 4-0 της Νέας Κηφισιάς μείωσε στον πόντο (15-14), ωστόσο η απάντηση του Πανιωνίου ήταν άμεση με όπλο την άμυνα του. Έτρεξε ένα γρήγορο 6-0, κέρδισε αρκετά φάουλ και τελικά έχτισε μία διαφορά 11 πόντων (29-18), που πάντως δεν την πήρε μαζί του στα αποδυτήρια από τη στιγμή που ο Γκάρετ με τρίποντο έκανε το 29-21.

Στο β' ημίχρονο ο Πανιώνιος πάτησε γκάζι και μετά το 29-23 του 21ου λεπτού, έτρεξε ένα σερί 20-0, το οποίο του έδωσε την ευκαιρία να καθαρίσει το παιχνίδι. Έτσι, έγραψε το 49-23 παίρνοντας πόντους από τους Μίλμπουρν, ΜακΚόλουμ και Κάρτερ. Έκτοτε η Νέα Κηφισιά προσπάθησε να μειώσει, αλλά ήταν πια αργά για να γυρίσει το ματς.

Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 54-37 με ένα συνολικά σερί 8-0. Ωστόσο, ο Πανιώνιος απάντησε ακριβώς με το ίδιο σερί και ξέφυγε και πάλι...

Τα δεκάλεπτα: 15-10, 29-21, 54-32, 64-39

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 9(1), Σταμάτης, Ντούβνιακ 8(2), Κάρτερ 6, Μίλμπουρν 9, Αθανασούλας 2, Καββαδάς 2, Λάνγκφορντ 2, Μισέλ 9, Σίμτσακ 2, Κυρίτσης 9(1), Σαλούστρος 6(2).

Νέα Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Λιακόπουλος 4, Διαμαντόπουλος, Κρόκερ 6, Μενουδάκος, Σιούτης 2, Ψαθάς 2, Γκάρετ 5(1), Πετροδημόπουλος 7, Γουντς 2, Τσαλδάρης, Αντεγκμπόγιε 9(1), Μπάρλος 2.