2014-05-21 22:12:16
Φωτογραφία για ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΜΕ ΓΚΟΛΑΡΑ ΝΤΕ ΒΙΝΣΕΝΤΙ Ο ΑΠΟΕΛ!
Το 20ό Κύπελλο στην ιστορία του πανηγυρίζει ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος επικράτησε του Ερμή στον τελικό με 2-0 χάρη στην αποτελεσματικότητά του στο πρώτο ημίχρονο.

Με γκολ από τα... αποδυτήρια ξεκίνησε ο ΑΠΟΕΛ, ο οποίος μπήκε αποφασισμένος και αποδείχτηκε εξαιρετικά αποτελεσματικός. Στην πρώτη του ευκαιρία ο φορμαρισμένος Ντε Βινσέντι άνοιξε το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό. Στο 27' ο Γκόμες έβρισκε τον Σέρινταν, με τον Ιρλανδό από κοντά να σκοράρει και να δίνει σαφές προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΕΡΜΗΣ: Αραμπατζής, Μαχράτζε, Ζάρκοβιτς, Ντε Πίνα, Τσίνα, Ταραλίδης, Μπεμπά, Σεσίνια (71' Δημητρίου), Αλίμι (59' Οκκάς), Μανού (76' Παπαθανασίου), Ενρίκε.

ΑΠΟΕΛ: Χιώτης, Σέρτζιο, Αντωνιάδης, Ολιβέιρα, Αμορίν, Μοράις (63' Αλεξάνδρου), Βινίσιους, Χαραλαμπίδης, Ντε Βινσέντι, Μαντούκα (26' Γκόμες), Σέρινταν (81' Σαντίν).