2012-04-23 21:52:55
Φωτογραφία για ΝΕΑ ΗΤΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΛΕΨΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ 4η ΘΕΣΗ... ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2 ΣΕΤ
Ο αποδεκατισμένος Ολυμπιακός πάλεψε μέχρι τέλους και στο Βραχάτι, αλλά τελικά έχασε την τελευταία του ευκαιρία να μείνει στη διεκδίκηση της 3ης θέσης της Α1 βόλεϊ Ανδρών αφού ηττήθηκε από τον Παμβοχαϊκό με 3-2 σετ.

Οι «νεοφώτιστοι» έκαμψαν στο τάι μπρέικ την αντίσταση των ερυθρόλευκων και κατέλαβαν την τρίτη θέση, με τους παίκτες του Ολυμπιακού μετά τις δύο ήττες από τον σύλλογο της Κορινθίας (3-2 στο Ρέντη και 3-2 στο Βραχάτι) να αναγκάζονται να παίξουν για την τέταρτη θέση με τον νικητή του γκρουπ 5-8 Άρη στη Θεσσαλονίκη.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν κοντά στο σκορ στο 10-9, ενώ παρόλο που ο Παμβοχαϊκός έχτισε διαφορά (17-12), πλησίασε ξανά σε 18-16 και 19-17, αλλά σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι ξέφυγαν εκ νέου και με επιμέρους σκορ 5-1 διαμόρφωσαν το 24-18 και ουσιαστικά «κλείδωσαν» το σετ.

Οι ερυθρόλευκοι πάντως κόντρα σε όλα τα προγνωστικά κατέκτησαν το δεύτερο σετ με 25-22 ισοφαρίζοντας σε 1-1 και μάλιστα με ανατροπή του 18-11 και 19-12 και ισοφάρισαν σε 21-21! Πήραν το προβάδισμα στην επόμενη φάση και τελικά έφτασαν στην κατάκτηση του σετ.

Ο Παμβοχαϊκός κατέκτησε άνετα το τρίτο σετ με 25-17, παίρνοντας από την αρχή μεγάλη διαφορά η οποία έφτασε και τους δέκα πόντους (16-6) και παρόλο που οι ερυθρόλευκοι την μάζεψαν όσο μπορούσαν, δεν απέφυγαν το 2-1.

Στο τέταρτο σετ οι παίκτες του Θρύλου ανέτρεψαν και πάλι την κατάσταση αφού πήραν το σετ με 25-22 και οδήγησαν το ματς σε τάι μπρέικ, αναλαμβάνοντας από την αρχή τα ηνία (12-8, 17-12) και παρά την αντεπίθεση των γηπεδούχων, που μείωσαν στον ένα πόντο (20-19 και 22-21), ισοφάρισαν τελικά σε 2-2.

Ο... μισός Ολυμπιακός όμως δεν άντεξε και έχασε το τάι μπρέικ με 15-11, το ματς με 3-2 και την τρίτη θέση. Οι ερυθρόλευκοι το πάλεψαν, ακόμα και όταν ο Παμβοχαϊκός έκανε το 7-7, 10-7, μείωσαν σε 10-9 αλλά με νέο σερί οι γηπεδούχοι πήραν τον αγώνα.

Τα σετ: 25-19, 22-25, 25-17, 22-25, 15-11.