2014-07-09 07:10:16
Φωτογραφία για Δείτε πως η Γερμανία ταπείνωσε τη Βραζιλία [video + photos]
Μετά το 2002, στον τελικό της Γιοκοχάμα Γερμανία και Βραζιλία τα... είπαν ξανά στο "Εστάντιο Μινεϊράο"!

Μόνο που τα "πάντσερ" δεν άφησαν καν την "σελεσάο" να... ανοίξει το στόμα της.

Από το 11' μέχρι το 30' οι Τόμας Μίλερ, Κλόζε, Κρόος 25 (δύο γκολ) και Κεντίρα είχαν κάνει το 5-0!

Ο Κλόζε κατάφερε να γίνει ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία των Μουντιάλ με 16 τέρματα, ενώ Βραζιλιάνοι δεν έμειναν ούτε καν μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Λεβ πέτυχαν άλλα δύο γκολ με τον Σέρλε.

Το μόνο που κατάφεραν οι Βραζιλιάνοι ήταν να σημειώσουν ένα γκολ με τον Όσκαρ στο 90'. Απαγορεύεται να πούμε ότι ήταν το γκολ της τιμής. Για τη Βραζιλία μιλάμε που ήθελε το τρόπαιο μέσα στο "σπίτι" της.

Πλέον, τα "πάντσερ" περιμένουν το νικητή του ζευγαριού Αργεντινή-Ολλανδία στον τελικό του Μουντιάλ της Βραζιλίας.

Το ματς

Η κατηφόρα για τη Βραζιλία ξεκίνησε στο 11' με τον Τόμας Μίλερ να ανοίγει το σκορ με το 5ο του γκολ στην διοργάνωση.

Τι θα μπορούσε να συμβεί μέσα στα επόμενα 18';

Να μπουν 8 (1) γκολ!

Ο Μίροσλαβ Κλόζε στο 23', ο Τόνι Κρόος στο 24' και το 26' και ο Σάμι Κεντίρα στο 29' φρόντισαν γι΄' αυτό!

ΟΖούλιο Σέζαρ δεν μπορούσε να βγάλει τίποτα και να σώσει την... ανύπαρκτη άμυνά του.

Στο δεύτερο ημίχρονο Οσκάρ και Παουλίνιο προσπάθησαν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ αλλά ο Νόιερ δεν τους το επέτρεψε.

Το 0-6 να έρχεται στο 69' με τον Αντρέ Σέρλε, ο οποίος στο 79' έβαλε το 7ο γκολ για την ομάδα του!

Μάλιστα, μέχρι κι οι Βραζιλιάνοι άρχισαν να χειροκροτούν τους αντιπάλους - μιας και δεν μπορούσαν να το κάνουν για την ομάδα του Σκολάρι.

Τελικά, ο Οσκάρ στο 90' διαμόρφωσε το τελικό 1-7.

Βραζιλία: Ζούλιο Σέζαρ, Μάικον, Νταβίντ Λουίζ, Ντάντε, Μαρσέλο, Λουίζ Γκουστάβο, Φερναντίνιο (46' Παουλίνιο), Οσκάρ, Χουλκ (46' Ραμίρες), Μπερνάρντ, Φρεντ.

Γερμανία: Νόιερ, Λαμ, Τζερόμ Μπόατενγκ, Χούμελς (46' Μέρτεζακερ), Χέβεντες, Κεντίρα, Σβάινσταϊγκερ, Κρόος, Τόμας Μίλερ, Μεσούτ Εζίλ, Κλόζε.