2014-08-16 14:40:11
Φωτογραφία για ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ Ο ΜΟΥΡΑΤΟΣ ΑΛΛΑ... 12η Η ΕΘΝΙΚΗ U17
Το σκορ ήταν 50-51 και απέμεναν 4 λεπτά και 18 δευτερόλεπτα. Η Εθνική Ελλάδας ήταν μπροστά. Το παιχνίδι τελείωσε με 59-51, η Εθνική δεν κατάφερε σε διάστημα 4 λεπτών να πετύχει πόντο.

Έτσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα γνώρισε την ήττα στον αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 11-12 από την Ανγκόλα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα εφήβων.

H Ελλάδα έκανε πολύ κακό ξεκίνημα στον αγώνα αφού βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 11 πόντους διαφορά. Όμως στη δεύτερη περίοδο συνήλθε και μάζεψε την διαφορά με σκορ περιόδου 18-9. Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για την ομάδα του Δημήτρη Παπανικολάου. 19-10 το επιμέρους σκορ περιόδου. Η γαλανόλευκη έκανε την ύστατη προσπάθεια στην τελευταία περίοδο αλλά με το 4λεπτο αφλογιστίας να της στοιχίζει τελικά.

Για την Ελλάδα κορυφαίοι ήταν οι Μουράτος (που ανήκει πλέον στον Ολυμπιακό) και Πεφάνης με 11 πόντους σε 37 και 30 λεπτά αντίστοιχα. Ενώ για την Ανγκόλα 4 παίκτες της είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Ντε Σούσα σε 32 λεπτά ήταν ο καλύτερος παίκτης για τους Αφρικανούς με 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 8-16, 26-25, 36-44, 51-59.

Ελλάδα: Κόνιαρης, Ντουζίδης 3, Μιλεντίγεβιτς 4, Φλιώνης, Μιχαλούτσος 2, Πεφάνης 11, Δίπλαρος, Σκόρδας 2, Καμάρας 8, Μουράτος 11 (6 ριμπ., 6 λάθη), Παπαγιάννης 10 (4 ριμπ., 3 τάπες), Χαραλαμπόπουλος.

Ανγκόλα: Αμάντιο 11, Ντ. Μάνουελ, Ντε Σόουζα 14, Ντο, Μιράντα 6, Ιλάριο, Β. Μάνουελ 10, Ζούνγκο 11, Φερνάντες 7