2012-10-27 01:21:03
Φωτογραφία για Εφές-Τσεντεβίτα 85-66
Η Αναντόλου Εφές σημείωσε την δεύτερη διαδοχική της νίκη στην Ευρωλίγκα, καθώς επικράτησε της Τσεντεβίτα με 85-66 στην Κωνσταντινούπολη.

Ακόμα μία νίκη σημείωσε η Αναντόλου Εφές, η οποία επικράτησε στην Κωνσταντινούπολη και της Τσεντεβίτα με 85-66, πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση.

Οι Τούρκοι επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης το παιχνίδι τους και δεν δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο δεύτερο διαδοχικό θετικό αποτέλεσμα.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 23-14 για την ομάδα του Οκτάι Μαχμουτί, ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με 16 πόντων για την Αναντόλου Εφές, η οποία είχε ανοίξει την ψαλίδα από τους Κροάτες που προσπαθούσαν να μείνουν κοντά στο σκορ.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους χωρίς δυσκολίες (66-47), φτάνοντας με αυτόν τον τρόπο στο θετικό αποτέλεσμα με 85-66. Από την Εφές ο Βούγιασιτς είχε 18 πόντους, πραγματοποιώντας πολύ καλό παιχνίδι, ενώ 16 είχε ο Λούκας.

Για την Τσεντεβίτα οι Γκριν και Ράιτ είχαν από 14 πόντους, χωρίς να καταφέρουν να οδηγήσουν την ομάδα τους στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 44-28, 66-47, 85-66.

Αναντόλου Εφές (Μαχμουτί): Μπαλμπάι, Φάρμαρ 14(2), Βούγιασιτς 18(2), Ερντέν 7, Τουντσερί 3(1), Γκόνλουμ 6, Μπατίστα 8, Σαβάνοβιτς 10(1), Λούκας 16, Κούτσο, Γκιουλέρ 3(1).

Τσεντεβίτα (Μάλκοβιτς): Καρ 6, Ράιτ 14, Σούπουτ 1, Μπάμπιτς, Άντριτς 4, Σάτον 4, Μπιλάν 6, Ιλιέφσκι 5(1), Ζελαμπάλ 9(1), Νουρκίφ 3(1), Γκριν 14(2), Μπάζνταριτς.