2012-11-08 20:19:53
Φωτογραφία για ΤΗ ΔΙΕΛΥΣΕ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΟΣΧΑ!
Οι «μπλαουγκράνα» ήταν ανώτεροι των Ρώσων και πατώντας το γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο έφτασαν στην εκτός έδρας νίκη με 81-60. Έτσι, η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έκανε το πέντε στα πέντε στην Ευρωλίγκα.

Αυτή ήταν η πρώτη φετινή εντός έδρας ήττα για την ΤΣΣΚΑ, η οποία ήταν ανταγωνιστική απέναντι στην Μπαρτσελόνα μόνο για ένα ημίχρονο.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να διατηρούν συνεχώς μια διαφορά της τάξεως των 2-3 πόντων. Ωστόσο, οι Ισπανοί κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +3 (35-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα ήταν καταιγιστική και με ένα σερί 10 πόντων ξέφυγε με 44-56 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ συνέχισε με εξαιρετικά ποσοστά στην επίθεση και στην τέταρτη περίοδο και χωρίς να αντιμετωπίσει πρόβλημα από κει και πέρα έφτασε στο θετικό αποτέλεσμα.

Για ένα ακόμη ματς ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο ήταν ο παίκτης κλειδί για την Μπαρτσελόνα, καθώς σημείωσε 21 πόντους, ευστοχώντας σε τέσσερα τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 35-38, 48-63, 60-81

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Μεσίνα): Τεόντοσιτς 12(1), Μίτσοφ 2, Τζάκσον 1, Κρστιτς 18, Γουίμς 4, Βοροντσέβιτς 4, Νίκολας, Κρίστμας, Καούν 4, Κριάπα 6, Πονκρασόφ 9.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 7(1), Χουέρτας 12, Ναβάρο 21(4), Γιασικεβίτσιους, Τοντόροβιτς, Γουάλας 4, Ινγκλς 4, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 15(2), Τζαβάι 10, Μάικλ 2, Τόμιτς 6.