2012-11-29 23:33:00
Φωτογραφία για Καθάρισε την Ολίμπια εύκολα ο Παναθηναϊκός και προκρίθηκε
Την έκτη σερί νίκη του (σε Ελλάδα και Ευρώπη) πήρε ο Παναθηναϊκός επικρατώντας 80-72 της Ολίμπια στο ΟΑΚΑ! Ο Παναθηναϊκός αν και απέκτησε αρκετές φορές διψήφιες διαφορές μέσα στο ματς καθάρισε στο τέλος το παιχνίδι με την Ολίμπια Λιουμπλιάνας  και έτσι πήραν και μαθητικά την πρόκριση στο Top 16. Πολύ καλή εμφάνιση από τον Μπανκς.Οι «πράσινοι» πρέπει να προβληματιστούν από τα πολλά λάθη που έκαναν και κράτησαν τους Σλοβένους «ζωντανούς» μέχρι το τέλος αλλά μπορούν να νιώθουν ικανοποιημένοι για την απόδοση του Μάρκους Μπανκς που με 14 πόντους και τεράστια ενέργεια στο παρκέ, έδειξε ότι θα είναι πρωταγωνιστής στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη. Οι «πράσινοι» είχαν αρκετές φορές την ευκαιρία να «τελειώσουν» το ματς αλλά τα χαμένα ριμπάουντ και τα πολλά λάθη στην επίθεση, επέτρεψαν στην Ολίμπια να διεκδικήσει την νίκη μέχρι και το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης. Από εκεί και έπειτα όμως, ο Αργύρης Πεδουλάκης είδε τον Μπανκς να αναλαμβάνει ηγετικό ρόλο στο παιχνίδι, σε δημιουργία και εκτέλεση αλλά και τον Λάσμε να είναι για μία ακόμα φορά θετικός, ειδικά στην άμυνα
. Σπουδαίο επίτευγμα για τον Τσαρτσαρή που με την σημερινή του εμφάνιση έφτασες τις 218 και έγινε ο τρίτος σε συμμετοχές παίκτης στην ιστορία της Ευρωλίγκας. Ρεκόρ είχαμε και για το Δημήτρη Διαμαντίδη, ο οποίος μοίρασε οκτώ ασίστ κι έφθασε τις 700 στην καριέρα του στην Ευρωλίγκα, γινόμενος μόλις ο τρίτος παίκτης που «σπάει» το εν λόγω φράγμα.Την ανωτερότητα του Παναθηναϊκού στο μεταξύ τους παιχνίδι, στο ΟΑΚΑ, παραδέχθηκε ο προπονητής της Ολίμπια Λουμπλιάνα, Σάσο Φιλιπόφσκι.«Συγχαρητήρια στον Παναθηναϊκό. Ξεκινήσαμε άσχημα, αλλά στη συνέχεια βελτιωθήκαμε. Σεβαστήκαμε πολύ τον Παναθηναϊκό και δεν μπήκαμε με τόση ενέργεια όσα θα ήθελα. Στο δεύτερο μέρος θέλαμε άλλα δέκα λεπτά για να προσαρμοστούμε. Στην τελευταία περίοδο ξεκινήσαμε εξαιρετικά, αλλά ο Παναθηναϊκός έβαλε κάποια τρίποντα, πήρε προβάδισμα δέκα πόντων και ήταν δύσκολο για εμάς να επανέλθουμε. Δώσαμε το μάξιμουμ, αλλά ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος και δυνατότερος και κέρδισε. Του εύχομαι καλή επιτυχία».