2012-12-28 23:32:10
Φωτογραφία για ΣΟΟΥ ΑΠΟ ΤΗ... ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΜΕΝΗ ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΗ ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ
Στην Ευρωλίγκα η Μπαρτσελόνα μεταμορφώνεται… Κάτι που φάνηκε στην αναμέτρηση με την Φενερμπαχτσέ, επί της οποίας οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έστησαν... πάρτι και επιβλήθηκαν με 100-78 για την 1η αγωνιστική του Top-16 στον όμιλο του Ολυμπιακού.

Η Μπαρτσελόνα ήταν εντυπωσιακή από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο της αναμέτρησης απέναντι στην Φενερμπαχτσέ και η ισπανική ομάδα έκλεισε την περίοδο με προβάδισμα έντεκα πόντων (24-13). Οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ έκανε ό,τι ήθελαν την άμυνα της τουρκικής ομάδας στην δεύτερη περίοδο και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 54-35.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με την Φενερμπαχτσέ να δείχνει "κοιμισμένη" και την Μπαρτσελόνα να μην συγχωρεί τα λάθη και έτσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους "μπλαουγκράνα" να προηγούνται με 79-60. Η τελευταία περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, μιας και η Μπαρτσελόνα έφτασε άνετα στη νίκη με 100-78.

Δεκάλεπτα: 24-13, 54-35, 79-60, 100-78