2013-01-20 03:22:35
Φωτογραφία για Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ και άλλες ιστορίες...
Ένα ωραίο αφιέρωμα ανέβασε το paokbc.gr για το σημερινό ματς στο κλειστό του ΟΑΚΑ ανάμεσα στον Παναθηναϊκό κα τον ΠΑΟΚ. Διαβάστε το: Τα παιχνίδια του ΠΑΟΚ με τον Παναθηναϊκό έχουν πολλές ιδιαιτερότητες και παρελθόν. Όσον αφορά τις αναμετρήσεις των δύο ομάδων στην Αθήνα, με τον ΠΑΟΚ ως φιλοξενούμενο δηλαδή, τα τελευταία χρόνια η ομάδα του «Δικεφάλου» συναντά μεγάλες δυσκολίες στην προσπάθεια να πετύχει εκτός έδρας νίκη.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο ΠΑΟΚ επικράτησε για τελευταία φορά επί του Παναθηναϊκού στην Αθήνα τον Μάρτιο του 1998, όταν σε αγώνα της κανονικής περιόδου, νίκησε με 66-65, ύστερα από καλάθι του Conrad McRae και μετά από εξαιρετική ασίστ του Predrag Stojakovic. Από τότε, και σε 21 παιχνίδια (κανονικής περιόδου και πλέι οφ) που έχουν μεσολαβήσει, ο ΠΑΟΚ δεν έχει καταφέρει να πετύχει νίκη.

Και όμως, ο ΠΑΟΚ πριν ξεκινήσει αυτό το σερί, είχε πετύχει δύο συνεχόμενες εκτός έδρας νίκες, αφού πέρα από το 66-65 της σεζόν 1997-98, είχε νικήσει και 77-66 στα πλέι οφ της προηγούμενης σεζόν. Με εκείνη τη νίκη μάλιστα ο ΠΑΟΚ είχε καταφέρει να αποκλείσει τον Παναθηναϊκού (και να φτάσει ως την κατάκτηση της 3ης θέσης στο πρωτάθλημα), παρά το γεγονός ότι ξεκίνησε την σειρά με μειονέκτημα έδρας.

Θα πρέπει να σημειωθεί επίσης ότι στα επτά πρώτα χρόνια της Α1, από την περίοδο 1986-87 μέχρι και την περίοδο 1992-93, ο ΠΑΟΚ είχε ηττηθεί μόνο μία φορά στην Αθήνα (την περίοδο 1988-89). Η κυριαρχία του και στα παιχνίδια που έγιναν τότε στο παλιό γήπεδο του Παναθηναϊκού, τον «Τάφο του Ινδού», ο ΠΑΟΚ είχε 7 νίκες και 1 ήττα σε αγώνες πρωταθλήματος (κανονική περίοδος και πλέι οφ) στην Αθήνα.

Συνολικά στην Α1 και σε 39 αγώνες πρωταθλήματος, ο Παναθηναϊκός έχει 29 νίκες και ο ΠΑΟΚ 10. Ακολουθεί αναλυτικός πίνακας με όλα τα παιχνίδια των δύο ομάδων στην Α1 και με φιλοξενούμενο τον ΠΑΟΚ.

*Με έναν αστερίσκο είναι οι αγώνες των πλέι οφ

**Στον αγώνα της σεζόν 2010-11, ο ΠΑΟΚ αγωνίστηκε μόνο με πέντε παίκτες, τους ξένους (και εναντίον 12) λόγω απεργιακών κινητοποιήσεων των καλαθοσφαιριστών.

***Ο αγώνας της κανονικής περιόδου της σεζόν 1998-99 έγινε στο ουδέτερο γήπεδο της Λαμίας, λόγω τιμωρίας του Παναθηναϊκού.

****Το τελευταίο παιχνίδι των πλέι οφ της σεζόν 1997-98, που έγινε στο ΟΑΚΑ στις 24 Μαίου του 1998 και έληξε με νικητή (και πρωταθλητή) τον Παναθηναϊκό με 68-58, ήταν και ο τελευταίος αγώνας του Predrag Stojakovic με την φανέλα του ΠΑΟΚ.