2013-09-08 17:51:11
Φωτογραφία για Έμεινε «ζωντανή» η Βοσνία!
Η Βοσνία έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στα τελευταία λεπτά κατάφερε να ρίξει στο καναβάτσο την ΠΓΔΜ, επικρατώντας με 62-54 και παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης για τον δεύτερο γκρουπ της διοργάνωσης.

Ο δεύτερος όμιλος της διοργάνωσης είναι ο πιο ανοιχτός από όλους της διοργάνωσης, με τα σενάρια πρόκρισης για όλες τις ομάδες να είναι πολλά. Εκ των πραγμάτων η αναμέτρηση ανάμεσα στην Βοσνία και την ΠΓΔΜ παρουσίαζε μεγάλο ενδιαφέρον, κάτι που αποδείχθηκε και μέσα στο παρκέ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι -χέρι.

Η ΠΓΔΜ ξεκίνησε καλύτερα, τρέχοντας ένα σερί 7-0 αλλά η Βοσνία βρήκε τις απαντήσεις και έκλεισε το δεκάλεπτο έχοντας έναν πόντο διαφορά (16-15). Στο ίδιο μήκος κύματος κύλησε και η δεύτερη περίοδος του ματς, μιας και καμία από τις δύο μονομάχους δεν μπορούσε να εξασφαλίσει έστω και ένα μικρό προβάδισμα και έτσι το ταμπλό μετά την συμπλήρωση 20 λεπτών έδειχνε 30-28.

Μέχρι το 27ο λεπτό το μοτίβο στο ματς παρέμενε το ίδιο, καθώς Βοσνία και ΠΓΔΜ πήγαναν χέρι-χέρι. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ΜακΚάλεμπ και ο Άντιτς έδωσαν κάποιες λύσεις και έτσι το σκορ στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν 41-45 . Η Βοσνία, μετά από 38 λεπτά στο ματς κατάφερε να πάρει ένα προβάδισμα των έξι πόντων (58-52) έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Τελέτοβιτς.

Ο Κικάνοβιτς ανέβασε την διαφορά στους οκτών πόντους με δύο εύστοχες βολές. Οι Βόσνιοι πήραν τη δεύτερή τους νίκη στην διοργάνωση με 62-54 και διατήρησαν τις ελπίδες του για πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωμπάσκετ.

Δεκάλεπτα: 16-15, 30-28, 41-45, 62-54Βοσνία ( Πέτροβιτς): Πάσαλιτς, Μάσιτς, Στιπάνοβιτς 2, Σούταλο 2, Ράιτ 3 (12 ριμπάουντ), Μπάβτσιτς, Γκόρντιτς 5 (1), Κικάνοβιτς 8 (8 ριμπάουντ), Τελέτοβιτς 22 ( 4 τριπ., 7 ριμπάουντ), Πέρσιτς, Τζέντοβιτς 22 (2 τριπ., 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ΣινάνοβιτςΠΓΔΜ (Πίπαν): Κοστόσκι, Ιλιέφσκι 8 (1), Σοκόλοφ, ΜακΚάλεμπ 19 (6 ριμπάουντ), Β. Στογιανόφκσι 2, Ν. Στογιανόφσκι 2, Μπρτσκοφ, Γκετσέφσκι 4, Άντιτς 17 (2 τριπ., 7 ριμπάουντ), Γκιουρόσκι, Σαμαρντζίσκι 2