2013-09-09 00:46:12
Φωτογραφία για Λιθουανία-Μαυροβούνιο 77-70(63-63)
Η Λιθουανία νίκησε το Μαυροβούνιο στην παράταση με 77-70 και αναρριχήθηκε στην δεύτερη θέση του Β' Ομίλου.

Η Λιθουανία δυσκολεύτηκε απέναντι στο Μαυροβούνιο, όμως κατάφερε να φτάσει στη νίκη στην παράταση με 77-70 (63-63κ.α.).

Οι παίκτες του Γιόνας Καζλάουσκας με αυτόν τον τρόπο αναρριχήθηκαν στην δεύτερη θέση του Β' Ομίλου, καθώς ισοβαθμούν με τους Σέρβους (3-1 νίκες), οι οποίοι όμως τους νίκησαν.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 24 πόντους σε 25 λεπτά χρόνου συμμετοχής (3/3β., 6/7δ., 3/4τρ.).

Ο αριθμός της ημέρας

Η Λιθουανία είχε 10/23 σουτ τριών πόντων. Σούταρε με 43,5%, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα.

Που κρίθηκε το ματς

Το Μαυροβούνιο στα δύο τελευταία λεπτά της αναμέτρησης δεν κατάφερε να σημειώσει πόντο, με τους Λιθουανούς να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Ο αγώνας

Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, χωρίς καμία να μπορεί να επιβάλει το παιχνίδι της. Ο Κσιστόφ Λαβρίνοβιτς ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και οδηγούσε την ομάδα του, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ράις προσπάθησε και κατάφερε σε μεγάλο βαθμό να δημιουργήσει πρόβλημα στην άμυνα των Λιθουανών. Με αυτόν τον τρόπο το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 19-19. Στην δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες ήταν κοντά, όμως οι Μαυροβούνιοι κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με οριακό προβάδισμα (34-32).

Στην τρίτη περίοδο, οι Λιθουανοί βρέθηκαν στο +4 (51-47) για να ολοκληρωθεί η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης στο 63-63. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Λιθουανοί έπαιξαν πολύ καλή άμυνα, που τους επέτρεψε να πάρουν τη νίκη με 77-70.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 32-34, 51-47, 63-63κ.α., 77-70.

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Μοτεγιούνας, Καλνιέτις 10(2), Κουζμίνσκας, Ν. Λαβρίνοβιτς 9(2), Ματσιούλις 1, Ντελινικάιτις 3(1), Σεϊμπούτις 8, Κλέιζα 8, κ. Λαβρίνοβιτς 24(3), Βαλαντσιούνας 12, Γιαβτόκας.

Μαυροβούνιο (Παβίσεβιτς): Βούτσεβιτς 8, Σέχοβιτς 5, Πόποβιτς 2, Σ. Σέχοβιτς 9(1), Σέκουλιτς 6, Ιβάνοβιτς, Μπιέλιτσα 7(1), Ράις 19(3), Ντούμπλιεβίτς 14(1).