2013-11-16 20:07:54
Φωτογραφία για Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-2...
Έπειτα από ένα πραγματικό ντέρμπι "αιωνίων", ο Ολυμπιακός πέρασε με 3-2 από την Κυψέλη επί του Παναθηναϊκού και παρέμεινε αήττητος στην κορυφή της Α1 γυναικών.

Ντέρμπι... από τα παλιά διεξήχθη στην Κυψέλη, με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη με 3-2 επί του Παναθηναϊκού και να διατηρείται στην κορυφή της Α1 γυναικών.

Οι "ερυθρόλευκες", αν και προηγήθηκαν με 2-0, είδαν τις αντιπάλους τους να ξαναμπαίνουν στο παιχνίδι, να ισοφαρίζουν σε 2-2 και να οδηγούν τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Συγκεκριμένα, με εντυπωσιακή εμφάνιση στα δύο πρώτα σετ, τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη επικράτησαν με 25-21 και 25-13 αντίστοιχα και όλα έδειχναν πως θα φτάσουν για ακόμη μία φορά φέτος στο 3-0.

Ωστόσο, οι γηπεδούχες μεταμορφώθηκαν στο 3ο σετ, πέτυχαν το εντυπωσιακό 25-14 και σε συνδυασμό με την εμψύχωση των φιλάθλων τους, ανέβασαν ψυχολογία εν όψει της συνέχειας. Έτσι, πήραν στις λεπτομέρειες (25-23) το 4ο σετ κι έφτασαν μέχρι το τάι μπρέικ για να διεκδικήσουν ακόμα και τη νίκη.

Ο Ολυμπιακός έφτασε πρώτος στο ματς μπολ, αλλά είχαν και οι "πράσινες" την ευκαιρία τους. Τελικά, δύο άσοι της (κάκιστης σήμερα) Κις, χάρισαν τους δύο βαθμούς στις "ερυθρόλευκες" (18-16), που έχασαν τον πρώτο τους φετινό βαθμό.

Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 6ης αγωνιστικής, ο Ηρακλής Κηφισιάς πήρε τη δεύτερη φετινή του νίκη, καθώς επικράτησε του Ρεθύμνου με 3-2, παρά το γεγονός ότι βρισκόταν μπροστά με 2-0.