2012-10-27 01:22:29
Φωτογραφία για Μάλαγα-Σιένα 91-89(80-80)
Η Μάλαγα επικράτησε στην παράταση της Σιένα με 91-89 (80-80κ.α.) και σημείωσε την δεύτερη νίκη της στην Ευρωλίγκα.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι η Μάλαγα επικράτησε της Σιένα στην παράταση με 91-89 κι ενώ η κανονική διάρκεια της αναμέτρηση είχε βρει τις δύο ομάδες στο 80-80.

Οι παίκτες του Γιάσμιν Ρέπεσα, παρότι ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση έχασαν τον έλεγχο του παιχνιδιού στη συνέχεια, αλλά κατάφεραν στο τέλος να πάρουν το θετικό αποτέλεσμα.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 20-16 για τους Ισπανούς, όμως στο ημίχρονο οι πρωταθλητές Ιταλίας κατάφεραν να περάσουν μπροστά έστω και με οριακό προβάδισμα (42-43).

Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν με τους παίκτες του Μπάνκι να έχουν το προβάδισμα στο σκορ. Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 57-68, ενώ η κανονική διάρκεια της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες μετά από αντεπίθεση της Μάλαγα στο 80-80. Για τη Σιένα ισοφάρισε ο Μπόμπι Μπράουν 5'' πριν από το τέλος, ενώ ο Σιμόν αστόχησε σε τρίποντο στο τέλος της κανονικής περιόδου.

Στην παράταση το ματς πήγε πάλι πόντο-πόντο. Ο Ερλ Καλογουλέι πέτυχε στα 17'' το 91-89 και ο Γκιστ έκοψε τον Κεμπ που προσπάθησε να ισοφαρίσει εκ νέου

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τη Μάλαγα να είναι εκείνη που κατάφερε στο τέλος να πάρει τη νίκη. Από τους νικητές ο Κάλογουεϊ είχε 15 πόντους, ενώ Μάρκους Ουίλιαμς πρόσθεσε 15. Για τη Σιένα ο Μπόμπι Μπράουν έκανε ότι μπορούσε, αλλά οι 22 πόντους του Αμερικανοί δεν ήταν αρκετοί.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 42-43, 57-68, 80-80κ.α., 91-89παρ.

Μάλαγα (Ρέπεσα): Σίμον 11(2), Ουίλιαμς 15(4), Λίμα 2, Ούρτασουν 9(1), Κάλογουεϊ 15(3), Πέροβιτς 4, Γκιστ 13(2), Βάσκεθ 8, Χιμένεθ, Ζόριτς 10, Ντράγκιτς 4.

Σιένα (Μπάνκι): Κασούν 5, Μπράουν 22(4), Κάνγκουρ 3, Σανικίτζε 8(1), Ρες 11(1), Όρτνερ, Κεμπ 16(1), Τζάνινγκς 9(3), Χάκετ, Μος 15(2).