2013-11-16 21:08:03
Φωτογραφία για Κολοσσός Ρόδου-Τρίκαλα 76-72
Ο Κολοσσός νίκησε τα Τρίκαλα στη Ρόδο με 76-72 και σημείωσε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Basket League ΟΠΑΠ.

Ο Κολοσσός Ρόδου πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στα Τρίκαλα για 30 λεπτά και παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων στο τέλος να γυρίσουν το εις βάρος τους σκορ έφτασαν στη νίκη με 76-72.

Οι παίκτες του Βασίλη Φραγκιά με αυτόν τον τρόπο πήραν το πρώτο τους θετικό αποτέλεσμα στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς μέχρι τώρα μετρούσαν πέντε ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια.

Ο πρωταγωνιστής

Ο Άγγελος Τσάμης πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση, καθώς σημειώσε 17 πόντους με 5/6 βολές, 3/6 δίποντα και 2/4 τρίποντα.

Ο αριθμός

Ο Γεωργαλλής μάζεψε 7 ριμπάουντ και βοήθησε τον Κολοσσό να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

Που κρίθηκε

Στο τελευταίο λεπτό του ματς ο Κολοσσός μετά το τρίποντο του Εβανς (67-70) και κατάφερε να γυρίσει το ματς σε 73-70 και να πάρει τελικά και τη νίκη.

Ο αγώνας

Οι γηπεδούχοι επέβαλαν από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης τον ρυθμό τους και κατάφεραν να δημιουργήσουν από νωρίς διαφορά ασφαλείας απέναντι στα Τρίκαλα. Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 20-9, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 30-12 για την ομάδα του Βασίλη Φραγκιά. Στη συνέχεια τα πράγματα δεν άλλαξαν, καθώς ο σύλλογος από το "σμραγδένιο νησί" παρέμεινε στο ρόλο του οδηγού.

Με αυτόν τον τρόπο το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον Κολοσσό Ρόδου να είναι μπροστά με 15 πόντους απέναντι στα Τρίκαλα (49-34).

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν το προβάδισμα τους, παρά τις προσπάθειες των Τρικάλων να μειώσουν και να μπουν ξανά στο κόλπο της νίκης. Οι φιλοξενούμενοι, λοιπόν, βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και κατάφεραν με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να πλησιάσουν στο -10 (63-53), ενώ ο Γκρέιτζερ με εύστοχο σουτ τριών πόντων στο 33ο λεπτό έφερε τα Τρίκαλα στο -3 (63-60).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα, με τον Κολοσσό τελικά να παίρνει τη νίκη με 76-72, ύστερα από βολές του Στεφανίδη, ο οποίος ήταν ψύχραιμος και να σημειώνει το πρώτο του θετικό αποτέλεσμα για τη φετινή σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 30-12, 52-37, 63-53, 76-72.

Κολοσσός Ρόδου (Φραγκιάς): Παπαντωνίου 10(2), Γεωργαλλής 7(1), Κόμματος 10(2), Σμιθ 6, Στεφανίδης 9(1), Σίμπσον 2, Τσάμης 17(2), Προύιτ 1, Όσμπι 14.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Έβανς 14(2), Περούνισιτς 3(1), Γιούινγκ 14, Γιαννακίδης 3(1), Πέτροβιτς 8(2), Γκρέιντζερ 17(1), Δεληγιάννης 6, Μαλατόν 4, Φουντάς, Νικολόπουλος, Μουτακαμπίρ 3.