2013-11-16 21:10:50
Φωτογραφία για Ηλυσιακός-Νέα Κηφισιά 71-65
Με σερί 9-0 στο φινάλε, ο Ηλυσιακός έφτασε στη δεύτερη νίκη στη φετινή Basket League ΟΠΑΠ, με το 71-65 επί της Κηφισιάς.

Με τους Αντερσον και Αντωνάκη να αναλαμβάνουν την εξέλιξη στην τελευταία περίοδο, ο Ηλυσιακός έκανε δυο τις νίκες του στη φετινή Basket League ΟΠΑΠ, με το 71-65 επί της Κηφισιάς.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα

Οι Τσέικχ ΕμΜποντζ και DJ Στέφενς ήταν εκείνοι που κρατούσαν την παρέα τους, για το μεγαλύτερο διάστημα. Και αυτοί που ανέλαβαν να σβήσουν το -11 της β' περιόδου (19-30). Ο πρώτος τελείωσε με 13π. και 4 ριμπ., ενώ δεν υπέπεσε σε ένα λάθος, στα 27.08'' συμμετοχής, ο δεύτερος είχε 12π. και 7 ριμπ., συν 5 τάπες και μόλις 1 λάθος σε 31.36''.

Ο αριθμός του αγώνα

Η Κηφισιά είχε τα διπλάσια λάθη από τον Ηλυσιακό (7 vs. 14), που πήρε 13 δεύτερες ευκαιρίες -όσα και τα επιθετικά ριμπάουντ που "κατέβασε".

Πού κρίθηκε ο αγώνας

Με 11 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, εκ των οποίων τους 8 τους σκόραρε στο τελευταίο τρίλεπτο, ο Κέβιν Άντερσον ήταν εκείνος που έκρινε την έκβαση του ματς στα Ιλίσια. Συν φυσικά, την άμυνα των γηπεδούχων στο φινάλε -και την αστοχία του Τσαλδάρη στα τελευταία 45'', όταν έχασε δυο τρίποντα και ένα δίποντο.

Ο αγώνας

Μέσω της άμυνας της, η Κηφισιά έλεγξε το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο (18-26), οταν μέτρησε 9/13 διπ. και 2/2 τρίπ, ενώ κυριάρχησε απόλυτα στα ριμπάουντ (8-3 Vs. 2-1), με τον Γουντς να 'χει φτάσει τους 10 πόντους και τον Μπάρλο να ακολουθεί με 8. Για τους γηπεδούχους, των 3/6 διπ. και των 4/11 τριπ., ο Καυκής είχε 6π. και ο ΕμΜποντζ 4.

Μετά το -11 (19-30 στο 11', με 2/2 βολές του Γουντς -ήταν οι μόνοι πόντοι του στο β' δεκάλεπτο), οι γηπεδούχοι έκαναν μια καλύτερη προσπάθεια σε επίπεδο ενέργειας και αυτοσυγκέντρωσης και μετά επί μέρους 18-9 έως την ανάπαυλα, βρέθηκαν στο -2 (37-39). Ο Τσαλδάρης (με ένα σουτ και μια ασίστ) δεν τους επέτρεψε να πάρουν το πάνω χέρι (28-35, 14.30') και όταν ο Σμιθ ισοφάρισε (35-35, 17'), ο Πετροδημόπουλος με τον Σιούτη φρόντισαν για το 37-39 του ημιχρόνου. Διάστημα στο οποίο οι νεοφώτιστοι στην Α1 έκαναν 9 λάθη και είχαν 3/12 σουτ, έναντι των 7/14 του Ηλυσιακού).

Ο ΕμΜποντζ φρόντισε ώστε το 37-40 να εξελιχθεί σε 44-42 (είχε 4 πόντους και μια τάπα, με τον Άντερσον να προσφέρει ένα τρίποντο), στο 22.30. Ήταν το πρώτο προβάδισμα του Ηλυσιακού, αλλά δεν είχε μεγάλη διάρκεια. Ο Τσαλδάρης ήταν ο κύριος υπαίτιος, με 8 πόντους έως το 47-53 (1.10 πριν το τέλος της τρίτης περιόδου), με τον Λιακόπουλο να σιγοντάρει (είχε 5 από τις 11 ασίστ της παρέας του, έως το 30'). Οι Στέφενς και Χατζής (σκόραρε τους πρώτους πόντους του, στο τελείωμα του γ' δεκαλέπτου, για να "υπογράψει" το 51-53) μίλησαν τελευταίοι, πριν περάσουν οι ομάδες στην τελευταία πράξη. Για την ιστορία, οι γηπεδούχοι είχαν στη συγκεκριμένη περιοδο έξι επιθετικά ριμπάουντ και 5/16 σουτ (οι φιλοξενούμενοι είχα 5/12 σουτ).

Ο Αντωνάκης ήταν η έκπληξη του Λιόγα για την τελευταία περίοδο. Ήταν αυτός που σκόραρε διαδοχικούς πόντους, όπως μείωνε ο Ηλυσιακός σε 58-60 (34.10'') και εκείνος που έδωσε στην ομάδα του ξανά το πάνω χέρι στο 38' (66-65). Για να κάνουμε μια μεγάλη ιστορία μικρή, με σερί 9-0 στα τελευταία 3' που είχε για ηγέτη τον Αντερσον, ο Ηλυσιακός έκανε δυο τις νίκες του στη φετινή αγωνιστική περίοδο, με τον Τσαλδάρη να εξελίσσεται με μοιραίος (έχασε διαδοχικά σουτ, στο τελευταίο λεπτό).

Δεκάλεπτα: 18-26, 19-13, 14-14, 20-12

Ηλυσιακός (Λιόγας): Καυκής 9 (7 ασίστ), Αντωνάκης 7, Σμιθ 7 (4-1 ριμπ.), Χατζής 2, Ζούμπος, Δορκοφίκης, Στέφενς 12 (7 ριμπ., 2 ασίστ, 5 τάπες), Βαβάτσικος, Ιωάννου 3, ΕμΜποντζ 13 (4 ριμπ.), Αντερσον 18π.

Κηφισιά (Παπαθεοδώρου): Βασίλιεβιτς 2, Λιακόπουλος 8 (8 ασίστ), Κρόκερ 11 (9-1 ριμπ., 3 ασίστ), Σιούτης 2, Πετροδημόπουλος 6, Γουντς 14 (8-3 ριμπ.), Τσαλδάρης 11, Αντεγκμπόγιε, Μπάρλος 11.

Κολοσσός Ρόδου-Τρίκαλα 76-72