2012-08-08 19:05:04
Φωτογραφία για Στα ημιτελικά του μπάσκετ των Ο.Α. η Ρωσία
Μετά από ένα συγκλονιστικό δ' δεκάλεπτο, η Ρωσία επιβλήθηκε με 83-74 της Λιθουανίας και στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα, Γαλλία-Ισπανία

Στις 4 καλύτερες ομάδες των Ολυμπιακών Αγώνων, προκρίθηκε η Ρωσία, νικώντας στον προημιτελικό με σκορ 83-74 και πλέον στα ημιτελικά της Παρασκευής, το νικητή του αγώνα Γαλλία - Ισπανία.

Ο Φριντζόν κάρφωσε στα 10'' πριν τη λήξη του αγώνα κι έγραψε το τελικό σκορ με 83-74, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα της πρόκρισης.

Η ανωτερότητα των Ρώσων σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν εμφανής και κυρίως στο α' ημίχρονο, που η Λιθουανία ήταν ακίνδυνη επιθετικά.

Στο δ' δεκάλεπτο, η Λιθουανία πάλεψε, μείωσε στον πόντο με τρίποντο του Καουκένας, όμως δεν είχε συνέχεια η αντεπίθεσή της και η Ρωσία βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Μόνια.

Ο αγώνας

Με βολές ο Κιριλένκο έκανε το 9-9 στο 6ο λεπτό του αγώνα, σε ένα ποιοτικά κακό παιχνίδι, με πολλές άστοχες προσπάθειες εκατέρωθεν. Με τους Ρώσους να έχουν 0/4 σουτ τριών πόντων, ο Μπλατ ζήτησε από τους παίκτες να πάνε το ματς μέσα στη ρακέτα κι έτσι με δύο συνεχόμενα καλάθια από τους Φριντζόν και Μοζγκόφ, ξέφυγαν με15-9 στο 9'.

Το 17-10 έγραψε ο Φριντζόν με βολές, ενώ ο Πονκρασόφ έχασε το κοντινό καλάθι στο τέλος του α΄δεκαλέπτου, χάνοντας την ευκαιρία να στείλει στο +9 την ομάδα του.

Στο 12' ο Κριάπα με δίποντο έκανε το 21-12 και υποχρέωσε τον Κεμζούρα να πάρει άμεσα τάιμ άουτ. Οι Λιθουανοί είχαν μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση σουτάροντας με 25% σε δίποντα (4/16) και τρίποντα (1/4). Μπορεί ο Καουκένας να μείωσε, αλλά ο Μόνια απάντησε άμεσα Στο 1.15'' πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Φριντζόν με τρίποντο έκανε το 32-25 κι έστειλε ξανά τη διαφορά στο +7 (32-25), ενώ ο Σονγκάιλα με 2/2 βολές έγραψε το σκορ του ημιχρόνου (32-27).

Ρωσική ανωτερότητα, λιθουανικές μάχες

Στην επανάληψη, οι δύο ομάδες ήταν το ίδιο νευρικές κι έχασαν αρκετά σουτ... Οι Λιθουανοί μείωσαν σε 34-30, όμως ο Κιριλένκο με τέσσερις προσωπικούς του πόντους έδωσε αέρα διαφοράς στην ομάδα του (38-30) στο 22'. Πάντως, ένα γκολ φάουλ του Μοζγκόφ και πέντε συνεχόμενοι πόντοι από τον Κριάπα (46-32) ανέβασαν τη διαφορά στο +14 (46-32).

Η Λιθουανία μείωσε γρήγορα με ένα 5-0, όμως ο Μοζγκόφ με δύο διαδοχικά καρφώματα έγραψε το 51-37 κι έδειξε να μην έχει αντίπαλο μέσα στη ρακέτα... Πάντως, οι Λιθουανοί αντέδρασαν, τους μπήκαν κάποια σουτ (με Καλνιέτις, Πότσιους) και με επιμέρους 13-3 μείωσαν σε 54-50 με τη λήξη του γ' δεκαλέπτου.

Ένα τρίποντο του Καουκένας έφερε το ματς στον πόντο (54-53) και τους Ρώσους να έχουν χάσει τελείως τα πατήματά τους στο παρκέ. Ο Κριάπα έδωσε μία λύση από τα 6.75μ. (57-53) και πάνω που ο Βαλαντσιούνας μείωσε στο καλάθι, ήρθε ένα νέο 5-0 για να φέρει τη Ρωσία σε θέση ισχύος με το σκορ 64-55 στο 34'.

Ο Καλνιέτις μείωσε σε 69-63, όμως ο Μόνια δήλωσε και πάλι παρών στο τρίλεπτο πριν το τέλος του αγώνα, κάνοντας το 72-63. Ο Κριάπα έστειλε τη διαφορά στους 10 πόντους (74-64) και παρά το γεγονός ότι η Λιθουανία μείωσε άμεσα (74-69), το ολέθριο λάθος του Σονγκάιλα στο 39' και το χαμένο τρίποντο του Καλνιέτις στα 40'' πριν τη λήξη, έκριναν το παιχνίδι υπέρ της Ρωσίας. Ακολούθησαν ένα ζευγάρι εύστοχες βολές του Φριντζόν που έκαναν το σκορ (79-72).

Τα δεκάλεπτα: 17-10, 32-27, 54-50, 83-74

Ρωσία (Μπλατ): Σβεντ 4, Μοζγκόφ 17, Φριντζόν 11(1), Καούν 2, Κριάπα 12(2), Αντόνοφ, Μόνια 10(2), Πονκρασόφ 8, Κιριλένκο 19.

Λιθουανία (Κεμζούρα): Καουκένας 19(3), Καλνιέτις 14(4), Μασιούλις 1, Πότσιους 5, Σεϊμπούτις, Σονγκάιλα 15, Γιασάιτις 2, Κλέιζα 4, Καβαλιάουσκας, Γιασικεβίτσιους 3(1), Βαλαντσιούνας 7, Γιανκούνας 4.