2013-03-10 19:45:02
Φωτογραφία για Άστραψε και βρόντηξε ο θεός του πολέμου
Με ποδόσφαιρο από άλλες εποχές ο Άρης φιλοδώρησε με τέσσερα γκολ τον Λεβαδειακό (4-0) και πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα στη «μάχη» σωτηρίας που δίνει. Ο Άρης έριξε από την αρχή στα «σχοινιά» τον Λεβαδειακό και με απανωτά «χτυπήματα» τον έβγαλε «νοκ άουτ». Οι κίτρινοι επικράτησαν κατά κράτος των αντιπάλων τους, με τον Κοέλιο με κεφαλιά να δίνει μόλις στο 2ο λεπτό το προβάδισμα. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, τόσο δηλαδή όσο ήταν το διάστημα που ο Λεβαδειακός κατάφερε να κρατηθεί στο παιχνίδι. Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Γιαννιώτας έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του με κοντινή προβολή. Λίγο αργότερα (64') ο Γιαννιώτας και πάλι σκόραρε με το κεφάλι «κλειδώνοντας» τη νίκη για τον Άρη. Ο Τάτος στο 80' έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0. Η νίκη αυτή φέρνει τον Άρη στους 25 βαθμούς, έναν πίσω από τον Πανθρακικό και την ΑΕΚ
. Το ντεμπούτο του Σούλη Παπαδόπουλου στον πάγκο του Άρη στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία. Αμέσως μετά το τέλος της αναμέτρησης ο τεχνικός των κίτρινων δήλωσε: «Πρέπει να βάλουμε το μυαλό μας να δουλέψει. Δεν πετύχαμε τίποτα ακόμα. Παραμένουμε στη ζώνη του υποβιβασμού. Να ξεχάσουμε τη νίκη πρέπει και να προετοιμαστούμε για τη συνέχεια του πρωταθλήματος».Απογοητευμένος ήταν ο Γιώργος Βασιλείου από την εμφάνιση του Λεβαδειακού και τη βαριά ήττα με 4-0. «Είναι βαριά ήττα. Μπήκαμε αποφασισμένοι να διεκδικήσουμε το αποτέλεσμα αλλά το γρήγορο γκολ του Άρη μας έκοψε τα πόδια. Δεν καταφέραμε να ισοφαρίσουμε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου και ήρθε η ήττα. Ετσι είναι το ποδόσφαιρο. Ζητάμε συγνώμη από τον κόσμο μας, θα κοιτάξουμε να επανορθώσουμε»